Cykl warsztatów podnoszących świadomość ekologiczną. Zjednoczenie mieszkańców pod hasłem ekologii, wymiana doświadczeń i pozytywne działania prośrodowiskowe w najbliższym otoczeniu
Uczestnicy spotkań i warsztatów przekonają się, jak można ograniczyć odpady w swoich domach. Jak z naturalnych i łatwo dostępnych produktów zrobić produkty kosmetyczny i higieniczne. Jakie szkodliwe produkty do sprzątania warto usunąć z domu i czym je zastąpić. Jak kupować i przechowywać żywność, żeby jej nie marnować. Jak zmienić to co jednorazowe na wielorazowy, nie plastikowy odpowiednik. Życie według ideei less/zero waste sprowadza się do określonych nawyków, które możemy w sobie wyrobić nawet w dorosłym życiu. Warsztaty kierowane są do osób dorosłych, które są chętne do wprowadzania zmian w swoim codziennym i najbliższym otoczeniu. Zmiana postaw konsumenckich, przekłada się na zmiany w okolicznych firmach, czy podczas zakupów. Wzmacnia się postawa obywatelska w zakresie segregacji śmieci i szukania rozwiązań osiedlowych, celem wzmocnienia zasad zrównowazonego rozwoju.
Co jeśli nie plastik?
Jakie są alternetywy dla tworzyw sztucznych, czym można zastąpić plastik i dlaczego warto to zrobić. Jaki jest wpływ odpadów na środowisko. Jak działa recykling i czy wszystkie odpady jesteśmy w stanie przetworzyć. W czym nosić śniadanie? Warsztaty praktyczne robienia wielorazowych, wegańskich opakowań na żywność tj. woskowijki sojowej.
Kosmetyki i środki czystości z produktów spożywczych
Ręcznie robione kosmetyki – czy warto? Jak zaczać? Jakie są wady i zalety. Jak uniknąć plastiku w łazience. Co to jest „slow beauty”? Co tam w składzie piszczy, czyli silikon w kosmetykach. Warsztaty robienia domowego środka czystości i płynu do dezynfekcji.
Segreguję, kompostuję
Co i jak segregować, czemu to służy i jak robić to z głową. Jakie każdy z nas ma możliwości do segregacji. Kompost, a segregacja bioodpadów – jakie są różnice. Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego i jak można wykorzystać śmieci w codziennym życiu. Warsztaty dekorowania wnętrza czyli sojowe świeczki, lampiony ze słoików i wiklina z papieru.
Roślinna kuchania czyli obiad z łąki
Weganizm i jego odłamy, czyli poznaj freeganizm, frutarianizm, witarianizm. Czym jest dzika kuchnia i jakie podstawowe chwasty można jeść. Obiad z resztek czyli, jak wykorzystać nieoczywiste produkty w kuchnii. Poranne warsztaty z wegańskiego nabiału z dodatkiem chwastów.
Nie zapomnij!
Z okazji Dnia Niezapominajki będziemy upiekszać przestrzeń, czyli wspólnie z mieszkancami obsiejemy Tarnogaj niezapominajkami. Ponadto rozdysponujemy gotowe sadzonki wśród mieszkańców do których dołączone będą wizytówki o czym na co dzień nie zapominać i co możemy zrobić samemu, aby chronić środowisko.
Projekt ”Wszystko po swojemu" jest dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.
Sprawdź też nasz fanpage na facebooku